Bbel
"Mind az egsz fldnek pedig egy nyelve s egyfle beszde vala. s ln mikor keletrl elindultak vala Siner fldjn egy sksgot tallnak, s ott letelepednek... s mondk, Jertek, ptsnk magunknak vrost s tornyot, melynek teteje az eget rje..." gy indul a Teremts knyvben Bbel tornynak trtnete, melyet No leszrmazottai ptettek… A rla szl trtnet szmos mvszt megihletett. A legrdekesebbnek taln id. Pieter Brueghel flamand fest 16. szzadi festmnye, a Bbel tornynak ptse cm tekinthet.

"Az r pedig alszlla, hogy lssa a vrost s a tornyot...", s felmrve, hogy mg az emberek egy nyelven beszlnek, nem adjk fel, amit elgondoltak, a nyelvek sszezavarsval sjtott le rjuk, hogy ne rthessk meg egymst, s "elszleszt ket az egsz fldnek sznre"…
Ez a klns trtnet kt teljesen klnll mtoszt tvz. Az egyik arrl szmol be, hogyan ptett az ember gig r tornyot, hogy az istenek lakhelyt ostromolja, s miknt bnhdtt elbizakodottsgrt. A msik legenda a nyelvek sokflesgre ad magyarzatot. Hogy e kt hagyomny sszekapcsoldhatott, annak a Bbel nv lehet az oka, amely a babiloni Bb-ili, azaz Isten kapuja kifejezsbl ered. m hberl halai sszezavarodst jelent. s hogy mirt ppen a babiloni zikkurt lett a kivlasztott a Mezopotmiban (Siner fldjn) tallhatk kzl, arra a magyarzatot a Teremts knyvben talljuk meg. A zsidk a Kr. e. 597-ben kezdd babiloni fogsgban rtk le a trtnetet.
Babilon felvirgzsa
Bagdadtl dlre, a mai Hilla szomszdsgban, az Eufrtesz foly kzps szakaszn elterl Babilon vrosa mr azeltt nagy mltra tekintett vissza, mg mieltt a zsidk Sionra emlkezve vizeinl letelepedtek. A legels utals a vrosra a Kr. e. 3. vezredbl szrmazik. Ksbb Babilont a nyugatrl rkez smi trzsek tettk naggy, s fvrosukk nyilvntottk.
Ezen j smi dinasztia hatodik kirlya, Hammurpi (Kr. e. 1792-1750) pttette az els zikkurtot. Hammurpi egsz Mezopotmit ellenrzse al vonta, s uralkodsa alatt Babilon risi kulturlis fejldsnek indult. Felvirgzott az irodalom, a matematika, a csillagszat s az asztrolgia, akrcsak a jogtudomny. Szzban talltak egy fekete dioritsztlt, amelyet Kr. e. 1600-ban hoztak magukkal Babilonbl a hdt elmiak. Ez az oszlop ma Prizsban, a Louvre-ban tallhat. Hammurpi uralkodsa kezdetn ezen az oszlopon tette kzz trvnyeit. Ez ihlette a zsidk megtorlsra vonatkoz hres elvt, szemet szemrt, fogat fogrt.
A Robert Koldewey ptsz vezette nmet expedci 1899 s 1917 kztt vgzett satsokat Babilonban. Hogy eligazodhassanak a maradvnyokat elfed fldhalmok kztt, szmos kori beszmolt hasznltak fel tmutatul.

Mindenekeltt a Kr. e. 460 krl Babilonban jrt Hrodotosz grg trtnetr, valamint Ktsziasz, II. Artaxerxsz perzsa kirly orvosnak feljegyzseit.
"Az ismert vilg minden ms vrosnl fnyesebb" mondotta Hrodotosz. A Biblia lejegyzi szmra fnyzse s dekadencija miatt neve egyet jelentett a bnnel. m a Hrodotosz ltal lert Babilon, melynek romjait ma is lthatjuk, nem Hammurpi vrosa volt. A kirly Kr. e. 1750-ben bekvetkezett halla utn ugyanis Babilon hanyatlsnak indult, s mg ezer ven t sorvadozott hol egyik, hol msik hatalom, nevezetesen a hettitk s az asszrok elnyomsa alatt. Ksbb, Kr. e. 604-ben j babiloni birodalom jtt ltre. E birodalom msodik kirlya, Nab-kudurri-uszur (Nabukodonozor) tette Babilont az kori vilg legpompzatosabb vrosv.
Az g s Fld tallkozsnak hza
Az kori mreteket tekintve Nabukodonozor vrosa hihetetlenl nagy volt, 2,6 km2-nyi alapterlett az Eufrtesz szelte kett. Legfbb csodjnak Hrodotosz a vrosfalakat tartotta, melyek olyan szlesek voltak, hogy kt ngylovas szekr frt el egyms mellett. A Koldewey ltal feltrt falakra illett ez a lers. Az satsok sorn felsznre kerlt egy fehr mszk, valamint vrs breccsa-lapokkal burkolt, 19 m szles sugrt is, melyet Krmeneti tnak neveztek. Az t mindkt oldaln hzd, kk kermival bortott falat 60 relief dszti, mindegyik az oroszlnt, Istr istenn jelkpt brzolja.
A Krmeneti t az Istr kapun keresztl a babiloni fisten, Marduk templomhoz vezetett.

A Nabukodonozor ltal jjptett templom egyik hatalmas csarnoknak falt teljes egszben arany bortotta. A templom mellett emelkedett a nyolc-kilenc emeletesre ptett, hozzvetlegesen 100 m magas, monumentlis zikkurt. A msodik szintre hrom lpcssor vezetett, a tovbbi szintekre pedig feljrkon lehetett feljutni, Hrodotosz beszmolja szerint a tetejn egy szently llt, amelyben csupn egy szles kanap s mellette egy aranyasztalka volt. "A kldeusok szerint - br n nem hiszek nekik - maga az isten szokott elltogatni a szentlybe, hogy a kanapn megpihenjen..."
Hrodotosz taln arra utalt, hogy ezen a helyen zajlott a vros istene s istennje ltal kttt szent hzassg ves nszi ritulja, melyet feltehetleg a kirly s egy papn jelentett meg az jvi nnepsgek idejn. A szertartsra azonban valsznleg valamelyik templomban kerlt sor.
Ma mr csupn rommez a leghatalmasabb zikkurt, amelyet a babiloniak az temenanki, az g s Fld tallkozsnak hza nvvel illettek, a Nabukodonozor fogsgba knyszerlt zsidk pedig Bbel tornynak neveztek el.
Babilon pusztulsa
Nabukodonozor hallt kveten Babilon hatalma gyorsan hanyatlott. Utols kirlya, Nab-naid (Kr. e. 556-539) a sivatagban lt, mikzben rgensknt fia, Blsaccar uralkodott. Egyszer, a Babilon egyik pomps palotjban rendezett lakomn Blsaccar vette magnak a btorsgot, hogy a jeruzslemi templombl elrabolt arany s ezstednyeket hasznlja. Ekkor megjelent egy kz, s a falra titokzatos szavakat rt, melyeket egyetlen jvendmond sem tudott megfejteni. Elkldtek ht Dniel prftrt. Az olvasatban gy szlt az rs: men, men, tekei, farszin, azaz "megszmlltatott, megszmlltatott, megmrettetett s knnynek talltatott" - figyelmeztets volt, mely szerint Blsaccar hamarosan elveszti kirlysgt. A falon megjelen szavak valban a babiloniakhoz szltak. Kr. e. 539-ben Nagy Krosz elfoglalta a vrost, s Babilon az perzsa birodalom rszv vlt.
Krosz s kzvelen utdai tovbbra is gondoskodtak Babilon vallsi pleteirl, a ksbbi kirlyok azonban ezt nem tartottk feladatuknak. Kr. e. 482-ben Xerxsz megtorlsul lerombolta a vros egyes rszeit, m Babilont mg ennl is slyosabban rintettk az elhanyagols vtizedei. Az pletek fokozatosan mlladoztak, majd beomlottak. Nagy Sndor Kr. e. 323-ban birodalma fvrosv kvnta tenni, de ekkor mr az vasakaratval sem lehetett az risi zikkurtot jjpteni. Az ideltogat Septimus Severus rmai csszrt (193-211) mr csak az egykori mess vros lepusztult romjai fogadtk...