ying-yang
Men
 
Humor
 
DVD
 
rdekessg!
 
Jtkok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2004-11-25
 
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Idjrs
Kis Felhkp
Kis Felhkp Magyarorszgrl
 
:)
 
Nap kpe

A nap kpe:

 
Eredmnyek

 
Idita trvnyek
Tartalom
 
Legenda
Legenda : Tell Vilmos

Tell Vilmos

  2005.02.25. 11:46

A hrneves lvsz ktszer clzott szmszerjval s nyila mindktszer tallt. Az egyik kiltt nyl megmentette az lett, a msik pedig kirobbantotta a svjci fggetlensgi hbort legalbbis gy mesltk s hittk el szzadokon t.

Tell Vilmos

 

A hrneves lvsz ktszer clzott szmszerjval s nyila mindktszer tallt. Az egyik kiltt nyl megmentette az lett, a msik pedig kirobbantotta a svjci fggetlensgi hbort legalbbis gy mesltk s hittk el szzadokon t.

Csupn egy gyermek rtatlan krdse s egy apa kznys vlasza volt az, ami mozgsba hozta a trtnelem kerekt: - Nzd, apm ! Egy kalap van az oszlop tetejn ! - kiltott fel a kisfi. Apja megvonta a vllt: - Mi kznk hozz ? Gyernk tovbb !

A jelenet a Svjc szvt alkot hrom erdei kanton egyikben, az Uriban lev Altdorf piacn jtszdott le.

Az 1300-as vek elejn jrunk, Uri, Schwyz s Unterwalden nemrg ktttek szvetsget, hogy ellentteiket ettl fogva ne hbor, hanem vlasztott brk dntse alapjn rendezzk, a kls ellensgek ellen pedig sszefogjanak. A kantonokat mr vszzadok ta a tvoli nmet-rmai csszrok kormnyozzk, de a szinte megkzelthetetlen vlgyekben robotol konok parasztok a fggetlensgrl lmodoznak.

Tell Vilmos is a szabadsg szerelmese. az, aki ezen a napon megveten szl a kalaprl, amely Hermann Gessler, a Bcsbl kldtt svjci zsarnok helytart parancsra dszeleg az oszlopon. Gessler elrendelte, hogy tvolltben a kalap kpviselje hatalmt, teht ezrt minden arra jrnak kszntenie kell. Tiszteletlensgnek tanja, egy Friesshart nev zsoldos aki Tell mellnek szegezi a drdjt:

- llj ! A csszr nevben parancsolom !

Brtn fenyegeti, Tell habozva megll. Fia, Walter segtsgrt szalad, s hamarosan egy nagyobb csapat paraszttal tr vissza, akik osztjk apja felhborodst a helytart gyalzatos rendelete miatt. Friesshart s Tell vitja mr-mr verekedss fajul, amikor egy lovas rkezik a helysznre. Kilts harsan:

- Utat a kormnyznak !

Gesslert feldhti Friesshart jelentse. Hallott mr Tellrl, a hres jszrl, akinek kpessgeivel Walter gy krkedik:

- Az n apm szz lpsrl lelvi az almt a frl !

Kegyetlen mosolyra hzdik a zsarnok ajka. A kalappal szembeni tiszteletlensg bntetsl megparancsolja, hogy Tell mutassa be a tudst, csak ppen nem egy frl, hanem Walter feje bbjrl kell az almt lelnie. A sokasgra dbbent csend telepszik. Tell kegyelemrt knyrg, de Gessler hajthatatlan.

- Lj, vagy meghalsz, te is meg a fiad is ! - mennydrgi.

Tell lassanknt visszanyeri llekjelenltt s felkszl a szrny istentletre. Walter, apja irnti tkletes bizalmban visszautastja, hogy bekssk a szemt. Tell hosszan cloz, aztn mgis leereszti a szmszerjat, tegzbl elvesz egy msodik nylvesszt s vbe tzi. Ezutn vgrehajtja az iszonyatos feladatot: nyila ppen ketthastja az almt Walter fejn. Walter odarohan az apjhoz, aki flkapja s gyngden maghoz leli. Gessler gratull a mesterlvsznek s megkrdezi, mirt ksztette ki a msodik nylvesszt. Tell vlasza igazolja a helytart gyanjt:

- Ha az els nyilam kedves gyermekemet tallta volna el, a msodikat neked szntam, helytart, s hidd el, nem hibztam volna !

Kirobban a felkels

Pimaszsgrt a kormnyz lefogatja Tell Vilmost. - Elvitetlek innen, mostantl rcs mg kerlsz, se napsugarat, se holdfnyt nem ltsz tbb ! - ordtja. - s akkor nyugodtan alhatom, nem kell flnem a nyilaidtl.

m amikor a rabot csnakon szlltjk a Luzerni-tavon, tombol vihar korbcsolja rvnyl pokoll a t vizt. Az evezsk tudjk, hogy Tell messze fldn hres csnakkormnyos, s krlelni kezdik Gesslert, oldoztassa fel a rab kteleit, hadd vegye t a kormnyrudat, klnben mindannyian odavesznek. Tell mesteri mdon megmenti a csnakot, de amint elrik a partot, felugrik egy kiszgell sziklra s kereket old.

Tell, immr szkevnyknt, bosszt forral, s megeskszik, hogy vget vet a helytart szeszlyes s kegyetlen uralmnak. Ismeri az utat Gessler vra fel, s lesbe ll a srben, ahonnan beltja a meredlyek kz szorul erdei utat.

- Mskpp nem mehet Kssnacht fel, csak ezen a vlgyszoroson t - dnnygi magban. - Itt fogom megtenni.

Tell nyila ezttal is clba tall, Gessler a fldre zuhan. Halla eltt csak annyi ideje marad, hogy elhrgje gyilkosa nevt. - Ismered az jszt, ne is kutass ms utn - kurjantja le Tell a szikla tetejrl. - Szabadok a tanyk, nem kell flnie az rtatlannak, nem sanyargathatod mr tbb az orszgot. - Ez a kiltt nyl adta meg a jelt a svjci fggetlensgi hbork kezdetre.

Szndarab vagy trtnelem ?

A fi fejrl leltt alma, a rab szkse a viharos tavon, a zsarnok meggyilkolsa - ezek az esemnyek Friedrich von Schiller verses drmja, a Tell Vilmos cselekmnynek f mozzanatai. A darabot 1804-ben, a megjelentett esemnyek felttelezett idpontja utn mintegy tszz esztendvel mutattk be.

A trtnetet azonban nem Schiller agyalta ki a nzk borzongatsra, hanem az 1400-as vekbl fennmaradt elbeszlsekre tmaszkodott, amelyek valsznleg mg rgebbi szbeli hagyomny lejegyzsei.

Tell Vilmos els emltse nyomtatsban egy 1477-ben kiadott ballada, Az llamszvetsg trtnetnek neke. A svjci szabadsg s egysg XIV. szzadi ltrejttt dicst huszonkilenc versszakbl ngy foglalkozik az jsz trtnetvel, akit arra knyszertenek, hogy a fia fejre helyezett almra nyilazzon. Gessler nev helytartrl, oszlop tetejre tett kalaprl, Tell szksrl s a kssnachti gyilkossgrl sz sem esik. Ezek a rszletek egy msik, krlbell ugyanakkor megjelent mben tnnek fel.

Valamikor 1467 s 1474 kztt az Unterwalden kantonbeli Sarnen nvtelen jegyzje kzreadta a pergamenbortja utn Fehr Knyvnek nevezett gyjtemnyt, amely addig nyilvnvalan szjrl szjra terjed trtnelmi histrikat tartalmazott. A trtnet itt tallhat verzijban elfordul Gessler neve, br csak tiszttartknt.

az, aki tiszteletet kvetel kalapja irnt, rknyszert egy jszt, hogy a fia fejre tett almra nyilazzon, amirt megtagadta a hdolatot, tartztatja le a fenyegeten kiksztett msodik nylvessz miatt, s a szkevny t gyilkolja meg. A mesterlvsznek azonban, akit itt nem Tellnek, hanem Thallnak hvnak, semmi kze a Svjc fggetlensgt kivv felkelshez.

Hossz irodalmi tradci

Svjc korai trtnelmnek egyik vezet tudsa feltette a krdst, hogyan jutott a Thall vagy Tell nev hs ilyen kimagasl szerephez kt olyan mben is, amelyek a svjci felkels utn tbb mint msfl vszzaddal jelentek meg. A felkels rgebbi krniksai nem is emltenek ilyen nev hst. A vlasz Svjc hatrain kvl keresend, sugallja.

A kzpkorban az istentlet a bnssg vagy rtatlansg bizonytsnak Eurpa-szerte elfogadott mdja volt. Aki bns, belepusztul, aki rtatlan, tlli a prbt. Az Isten akarja, hogy gy trtnjk, az ember pedig nyugodjk bele Isten akaratba. Az jsz, akit arra tlnek, hogy a sajt fia fejre tett almra nyilazzon, megjelenik szmos eurpai orszg, gy Nmetorszg, Dnia, Norvgia s Izland szjhagyomnyban. William of Cloudesly rgi angol balladja figyelemre mlt hasonlsgot mutat az 1477-es Az llamszvetsg trtnetnek nekvel:

Van egyfiam, htesztends

A szvem kincse .

Egy karhoz kiktm,

Ott hagyom a clpn.

Fejre egy almt teszek,

Szzhsz lps messze megyek,

S egy j vesszvel n magam

Az almt ketthastom.

Cloudesly kirlya, akrcsak a helytart Tell trtnetben, attl fl, hogy a mesterlvsz egyszer majd ellene fordtja nyilt.

Az a m azonban, amellyel a svjci Tell Vilmos trtnete a legnagyobb hasonlsgot mutatja, a Gesta Danorum, egy XII. szzadi dn krnika, amelyet Saxo Grammaticus lltott ssze. Ennek hse, Toko vagy Tiki, egy ivszaton jsztudomnyval krkedik, ezrt Kkfog Harald, a kegyetlen kirly azzal bnteti, hogy a fia fejre tett almn kell bizonytania kpessgeit.

Akrcsak Tell, is flretesz egy msodik nylvesszt, amelyet a zsarnoknak szn, ha elhibzn az els lvst. A prba utn kitr lzads sorn az jsz lesbe ll az erdben, s meggyilkolja a kirlyt. Akrki is rta meg elszr Tell trtnett, nyilvn ismerte s modelll hasznlta Toko alakjt a kegyetlen elnyomval szemben ll svjci mesterlvsz trtnethez.

Szertefoszlik a legenda

Tell Vilmos trtnete mr a XVI. szzad sorn gyanakvst keltett. Sankt Gallen kanton egyik krniksa megjegyezte, hogy a hrom erdei kanton “furcsa trtneteket terjeszt si voltt s eredett illeten... Gyantom, hogy ezeknek j rsze mese, nmelyiket egyenesen lehetetlen sszeegyeztetni a valsggal". Tell trtnett Francois Guilliman felvette De Rebus Helvetiorum cm trtneti munkjba, st nhny rszlettel maga is megtoldotta. Egy bartjhoz rt levelben azonban meglep vallomst tett: rett megfontols utn arra a kvetkeztetsre jutott, hogy kiagyalt trtnetrl van sz, amelyet az osztrkok elleni gyllet sztsra talltak ki.

1700-ban egy svjci lelksz pamfletet adott ki, amelyben sszekapcsolta Tell Vilmos s a dn mondai hs alakjt, Uri kanton hatsgai nyilvnos elgetsre tltk a szentsgtr mvet. Tell vdelmben cfolatot jelentetett meg egy luzerni r, a kor kt neves trtnsze pedig hagyomnytiszteletre szlt felhvst tett kzz - br egyikk magnemberknt hangot adott a npszer mese hitelessgvel kapcsolatos fenntartsainak. Drmjrl szlva Schiller is az ri szabadsgra hivatkozott, amikor Tell Vilmost tette a svjci fggetlensgi harc kzponti alakjv. A vgs csapst Joseph Eutych Kopp trtnsz 1835 s 1853 kztt publiklt hrom tudomnyos dolgozata mrte a Tell-mondra. A hrom erdei kanton levltrainak alapos tanulmnyozsa sorn arra a kvetkeztetsre jutott, hogy Tell Vilmos soha nem is lt.

A kzvlemny felhrdlt: mi lenne, ha egy amerikai trtnsz megprbln bebizonytani, hogy George Washington kitallt alak ? A legtbb svjci idvel mgis elfogadta a tnyt, hogy semmifle Tell Vilmos nem ltezett, s Svjc nem egy legends hsnek ksznheti fggetlensgt. Az orszg legnpszerbb mtosznak sajnlatos mdon nem volt valsgos alapja.

Svjc kialakulsa

Br Svjcnak nincs emberfeletti hse, fggetlensgrt val kzdelme nem nlklzi a drmai elemeket. Uri, Schwyz s Unterwalden 1291-ben megkttt szerzdse nem a fggetlensg kinyilvntsa volt, br a hrom erdei kanton igencsak nehezen kormnyozhat zuga volt a Nmet-rmai Csszrsgnak. Klnsen azt vettk zokon, hogy terletket a Habsburg-uralkodhz a sajt csaldi birtoknak tekintette.

1314 elejn Habsburg Lipt herceg megszllta a kantonokat. Szilrdan elhatrozta, hogy helyrelltja csaldja uralmt a rebellis hegylakk fltt. Schwyz lnyegesen kisebb gyalogos hadereje, ribl val szvetsgesekkel egyeslve egy hegyi hgn csapdba csalta az osztrkokat. A svjciak hatalmas szikladarabokat grgettek le rjuk, s 1315. november 15-n a morgarteni csatban megsemmist veresget mrtek a betolakodkra. Az llamszvetsget annak elismersekppen nevezik nmetl Schweiznek, franciul Suisse-nek, olaszul Svizzernak, angolul pedig Switzerlandnek, hogy Schwyz kanton milyen kimagasl szerepet jtszott a morgarteni diadalban.

A gyzelem utn ms krnyez tartomnyok is csatlakoztak a hrom kanton szvetsghez, mg vgl 1353-ra nyolc tagbl llt a szvetsg, kztk Luzern, Zrich s Bern vrosa. A Habsburgok jra kzbelptek, remlve, hogy megtrik a svjci fggetlensg diadalt, de kt dnt tkzetben megint veresget szenvedtek.

Vgl azutn 1394-ben az osztrkok hsz vre szl fegyversznetet ktttek az llamszvetsggel, amivel mr gyakorlatilag is elismertk Svjc fggetlensgt.

A halhatatlan Tell

A svjciaknak, mint minden npnek, szksgk van hskre, s a legends Tell Vilmost szmos emlkhely idzi orszgszerte. A ltogatk megtekinthetik a meredek sziklaszirtet a Luzerni-t partjn, ahol a hs szksekor partra ugrott, a Kssnachtba vezet dlutat, ahol meglte Gesslert, s termszetesen a nevezetes altdorfi piacteret, ahol leltte az almt Walter fejrl. 1509-ben, kt s fl vszzaddal az lltlagos istentlet utn egy hrsfa llt az altdorfi vsrtren. A hagyomny szerint ennek gai alatt llva nzett Walter farkasszemet apja szmszerjval. Valjban azt a helyet jellte, ahol a bri vizsglatokat lefolytattk. Fennmaradtak jogi dokumentumok az albbi keltezssel: “Kelt az altdorfi hrsfa alatt." Amikor a fa kiszradt s kivgtk, a helyn szkkutat lltottak. Ami az oszlopra tett kalapot illeti, gy tnik, ez a mozzanat csak az istentlet svjci verzijban fordul el. Minthogy szmos svjci csald cmerben is szerepel kalap, egy mai trtnsz gy vli, ez taln a hatalom jelkpe lehetett.

Az oszlopra helyezett kalap esetleg nem egy ostoba zsarnok szeszlye lehetett csupn, hanem megszokott s termszetes mdja annak, hogy valamely tisztsgvisel (pldul a polgrmester) jelezze rszvtelt egy nyilvnos gylsen.

 
dv
 
ra
 
Chat
Vlemny, hozzszls...
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vicc
 
Szeretnd tudni mi a knai horoszkpod?

rd be a szletsi vedet. Pldul: "1983"


 
Programok!

www.port.hu





 
Juventus rdi

 
Rdik
 Online rdiads
 
            
 
TTC
Tevd neve:

Hvjele:

 
Honfoglal belp
Kirlysg neve:

Jelsz:

 
Budapest most
Budapest Most
 
Nvnap keres
Nvnapkeres
rj be egy nevet
vagy nvtredket:

 
Kers
Szoftverkeres
 
Csillagszati hrek
 
:))
 
:)
Webstyle produced NavBar hitetlenhomepage
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG